Kadim Tarot

Anahtar Ritüeli

Anahtar Ritüeli

Anahtar Ritüeli | Ritüel Box |

Ritüel Box – Aşk Ritüeli Kutusu Siz sorununuzu söyleyin. Size özel Anahtar Ritüeli yapalım. Tüm sorunlarınızdan kurtulun.

Son zamanlarda popülerliği çok artan bir kelime olan “ritüel” gerçekte ne demek? Ritüeller, yüzyıllardır insan yaşamının ayrılmaz ve değişmez bir parçası olmuştur. Tekrar eden ve anlamı olan bir çok şeye ritüel demek mümkün olabilir, kimileri ritüellerin sadece dini törenler olduğunu düşünürken kimileri ise hayatın akışında olan pek çok şeyin ritüel olduğuna inanıyor. Örneğin, her Cumartesi akşamı film gecesi yapmak ya da her sene doğum günü kutlamak da bir ritüel olabilir mi? Gelin ritüel ne demek, nasıl ritüeller var birlikte keşfedelim!

Ritüel Nedir?

Ritüel, kültürel bir inancın ya da değerin belirlenmiş olan bir düzene veya akışa göre gerçekleştirilmesidir. Bir eylemin ritüel olması için düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Ritüeller genelde din ile ilişkilendirilen ayin, tören veya kutlama olarak çağrışım yapabilir. Örneğin, Hristiyanlık inancında yer alan vaftiz törenleri ya da Budizm’de yer alan meditasyon uygulamaları birer ritüeldir. Buna rağmen tüm ritüeller din ile ilişkilendirilmek zorunda değildir, farklı kültürlerde farklı şekillerde hayata geçirilebilir.

Ritüel Ne Demektir? Kelime Anlamı Nedir?

‘Ritüel’ kelimesi, tipik olarak bir tür tören veya gelenek anlamına gelen ‘ritus’ kelimesinden ve Latince ‘ayin’ kelimesiyle ilişkilendirilen ‘ritualis’ kelimesinden türetilmiştir. TDK’ya göre ritüel kelimesinin anlamı “Ayin” veya “Adet haline gelmiş” demektir. Ritus kelimesi ise Sanskritçe’de “Evrendeki Doğal Düzen Prensibi” konseptinde de sıkça geçmektedir.

Ritüel Nasıl Yapılır?

Ritüellerin farklı varyasyonları ve etkileri vardır. Niyetleriniz doğrultusunda bir ritüeli yaşamınıza dahil etmeniz daha doğru olacaktır. Niyetinizi ise hayatta yapmak istediğiniz, ruhunuzun veya bedeninizin ihtiyaç duyduğu şeylere göre tespit edebilirsiniz. Ritüel gerçekleştirmenin doğru veya yanlış bir yolu yoktur. Bir başka deyişle, ritüellerin nasıl yürütüldüğüne dair bir gelenek ve emsal vardır ancak her bireyin ritüeli tamamen kişisel ve özneldir. Örneğin, huzurlu bir uyku uyumayı niyet eden birisi her gece yatmadan önce dua ederek sahip olduklarına şükredebilir veya uyumadan önce 15 dakika boyunca meditasyon yaparak bedenini uykuya hazırlayabilir. Bir ritüelin zamanı ve amacı sizin yaşamınızla ilişkilidir. Size ve günlük yaşamınıza anlam katacak olan bir ritüeli kendi kişisel inanç ve geleneklerinize göre bulmanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. burcu dedi ki:

    bende aldım bu ritüelden gerçekten tavsiye ederim

BİR YORUM YAZ