Regresyon ne demek? Regresyon terapisi nedir?

  • 17 Mart 2022
  • 562 kez görüntülendi.
Regresyon ne demek? Regresyon terapisi nedir?

Regresyon terapisi  kaynağa inme, gerileme, geçmişe gitmek demektir. Bir diğer anlamı gerileme, çocuksu davranışlar ya da bebeksi davranışlar göstermesi yani yaşında küçük davranış ve düşüncelere gerilemesidir. Regresyon terapisi aynı zamanda Geçmiş yaşam terapisi yaş gerileme terapisi diyebiliriz. Hipnoterapi, Emdr terapisi, aktarım, karşı aktarım, bilinçaltına inme, serbest çağrışım gibi teknikleri kullanarak kişinin geçmiş yaşantısı, travmaları, çatışmaları, hatırlamadığı bilinçaltı anıları yeniden işleyerek; ilişki sorunları, ani öfke patlamaları, korkuları, kaygı ve takıntıları yeniden yapılandırma sürecidir.

#Regresyon ne demek? Regresyon terapisi nedir?

regresyon terapi

Regresyon terapisi ne işe yarar?

Aslında tüm geçmişin yüklerinden kurtulmanızı sağlar. Çünkü şu an ki psikolojik sorunların kökeninde geçmiş yaşadığımız olumsuz anı ve travmalar, çözümleyemediğimiz çatışmalar yer almaktadır. Bu çatışmaların bazılarını hatırlarız, bazılarını ise bilinçaltında kalır ve hatırlamayız. Anlamsız öfkeler, ani patlamalar vb. Yani siz geçmişin yüklerinden kurtulamadığınız sürece üstünüzde bir yük olarak kalır ve şu anki ilişkilerinizi etkiler. Mesela tacize uğradıysanız geçmişte; kimseye kolaylıkla hayır diyemezsiniz, cinsel açıdan sorunlar yaşarsınız, eşinizle ilişkiniz kötü gider. Çünkü taciz travması 5 yaşında olmuştur ama çözümlenmediği için tüm hayatımızın bir parçası olarak bize zarar vermiştir. Regresyon terapisi ne işe yarar dediğimiz noktada taciz anısı regresyon terapisi ile çalışılır ve şu anı etkilemesinden tamamen yapılandırarak yeni bir hayat kurulur. Yani geçmiş yaşamları düzeltme çalışması yapılır.

Regresyon terapisi nasıl uygulanır?

Emdr terapisi, hiptnoterapi, serbest çağrışım, bilinçaltında ulaşma, gibi teknikler uygulanır. Kişinin şuanki yaşadığı problemlerin çocukluk ve bebeklik dönemleri incelenir, kişiye telkin ve transla biliçaltına erişmesi için gevşeme ve hipnoz dan yararlanır. Regresyon terapisi uygulanırken kesinlikle danışanı rahatsız edici, bilmediği ya da istemediği bir yöntem uygulanmaz, uygulanacak yöntem ve teknik danışan ile paylaşılır.

Regresyon Terapisi Alanlar Ne Diyor

Regresyon terapisi alanlar, regresyon ile iyileşenler yada yaptıranlar ne diyor: en çok kullandıkları kelimeler yeniden doğdum. “Üstümden sanki bir yük kalktı”, “yeni bir yaşamım var”, “yeni bir dünya var artık benim için” en çok kullanılan sözlerdir. Bazı danışanlarım “sürekli kısa süren ve biten ilişkilerim var, sürekli sevilmediğim ve değersiz olduğumu düşünüyorum” diyerek gelmekteler ve regresyon seansında fark ettiğimiz ve çalıştığım yerler birinde tacize uğradığı için erkeklere güvenmediği ve zarar verecekleri düşüncesi, birinde babasının annesini aldattığı için tüm ilişkiler riskli görmesi bir danışanım da ise doğduğu andan itibaren ihmal edildiği için değersiz ve sevilmediğini düşündüğü için sevgilileriyle bir süre sonra sevilmediğini, değer verilmediğini düşünüp ayrıldığını fark ettiler. Regresyon terapisi alanlar bir süre sonra geçmişin izlerini yeniden yapılandırdı, ve yakın ilişki sorunları çözümlendi. Sağlıklı bağlanma gerçekleşti. Bu terapiyi yaptıranlar anlamsız öfkelerinden kurtuluyor, ilişkileri düzenleniyor, sınır koyup hayır diyebiliyorlar.

Spiritiüel regresyon Nedir?

regresyon nedir

Spiritiüel regresyon nedir: Trans hali ile bilinçaltına ulaşarak geriye gitme çalışması yapılarak, duyguları, düşünceleri, beden algılarını hızlı ve etkili bir şekilde çalışılmasıdır. Açıklanamayan bedensel yakınmaların, somatoform bozuklukları, depresyon, kaygı, panik atak, taciz, ani öfke patlamaları, yaşamdan soğuma, çaresizlik, ilme isteği, aldatılma, vb. yapıların geçmişten gelen negatif enerji ve bağlarının koparılmasıyla bu hayatta kaliteli yaşam oluşturan özel bir tekniğe spiritiüel regresyon denir. İzmir spiritüel regresyon terapisti arıyorsanız Ege Pozitif Psikoloji de uzman psikolog ile geçmiş yaşam terapisi ile tüm sorunlarınızdan kurtulup huzurlu güzel bir yaşam sürmek için bizi arayın, uzmanlarımızı inceleyin. Geçmiş yaşam terapisi İzmir de uygulayan ekibimiz vardır.

Psikoloji de Regresyon Nedir?

Psikoloji biliminde regresyon ne demek; bireylerin erken dönem veya çocukluk yaşamında ki halini göstermesidir. Örneğin yetişkin bir kişinin bazı stres ve ya sorunlarda çocuksu davranışlar göstermesidir. Bunu en net kardeşi olan bir çocuğun emeklemesi bir gerileme yani regresyondur. Regresyon bazen bir rahatsızlığın belirtisi veya gelişimin bir parçası da olabilmektedir. Freudyen yaklaşımda kişinin stres ya da kaygı verici bir durumda psikoseksüel dönemlere dönme arzusudur.

Psikoloji de Regresyon Mucizesi

Psikoloji de regresyon tedavisi, iki çeşittir. Birincisi bireyin aşırı stresten dolayı çocuksu ya da bebeksi davranışlar sergilemeye başlamasıdır. Bir diğer ise kişinin geçmiş olumsuz anılar, taciz, tecavüz, şiddet, ihmal istismar, anne baba ayrılığı, aldatılma vb. travmalardan dolayı şuan ki yaşamını etkilemesidir. Şu andan geçmiş yaşantı çalışılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde regresyon yani gerileme uzun süreli olursa normal tedavi süreci izlenmez. Eğer gerileme uzun dönemliyse kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Aşırı gerilme, kaygının neden olduğu regresyon (gerileme) hem psikoterapi hem de ilaç tedavisi etkili olmaktadır. Bir psikolojik soruna bağlı olarak ortaya çıkan gerileme davranışlarının tedavi edilerek, gerekli olan baş etme becerileri kazandırılır.

Psikanalitik tedavide gerileme terapisi yani regresyon terapisinde gerileme olgusunu terapi süreci içerisinde kontrollü bir şekilde izin verilmesidir. Gerileme terapist tarafından kucaklanır. Psikanalitik terapi de gerileme eğilimleri ele alınarak, çocuksu, bebeksi duygular, ilişki şekilleri, istekleri, fantezi ve davranışları olarak ortaya çıkarak aktarım yapılmasına izin verilir. Gerileme davranışı göstermesi kişinin bazen çok yıkıcı olabilmektedir. Terapi de güçlü şekilde işbirliği ve iç görü kazanması esastır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ